Mýty o krmení syrovým masem

Mnozí lidé se obávají krmit syrovým masem kvůli různým mýtům a předsudkům. Pokusím se tedy ty nejčastější objasnit.
pes který ochutná krev se stane nebezpečným a pravděpodobně Vás v brzké době sežere i s celou rodinou
– takovéto chování nebylo v souvislosti s krmením syrového masa nikdy zaznamenáno. Původ může mít v dobách, kdy bylo běžné chovat psy uvázané u boudy a pes, který byl takto výživně krmen měl více energie a tak se ji snažil vybít štěkáním a skákáním – mohlo se zdát že je agresivní.

syrové maso je nebezpečné – salmonela, paraziti….

– celý trávící systém psa je uzpůsoben k trávení syrové potravy – pH v žaludku psa krmeného syrovou potravou je 0,7-0,9, což je srovnatelné s kyselinou (pH v žaludku člověka je 4-5), která původce salmonely, škodlivé bakterie, plísně a parazity spolehlivě zničí. Navíc syrové maso je tráveno max. 12-24 hodin, takže i přeživší škůdci nemají dostatek času se ve střevě zabydlet. Oproti tomu granule zůstávají v trávícím traktu i 3 dny a tak může docházet k hnilobným procesům a množení bakterií.
kosti jsou životu nebezpečné
– na tom něco pravdy je, ale pouze v případě, že se jedná o kosti vařené. Tepelnou úpravou kosti mění svou strukturu – ztvrdnou a lámou se na ostré kousky. Zejména kosti drůbeží a králičí. Lom u syrových kostí není tak ostrý a tvrdý. Sliny psa kosti dostatečně obalí a tak nehrozí jejich zapíchnutí do krku a žaludeční kyseliny kosti natráví tak, že do střeva už jdou měkké.
syrová strava je drahá
– pokud bychom nakupovali maso v lidské kvalitě, asi by i byla. Ale v dnešní době už je spousta firem specializujících se na prodej masa pro psy, které je cenově dostupné. Nebo i u našeho řezníka můžeme koupit různé odřezky masa a kosti za velmi nízkou cenu. Potom se dostaneme na cenu průměrných granulí.
krmení je časově náročné
– ano, porcování a uchovávání masa je složitější a časově náročnější než odsypávání granulí. Ale není lepší odměna než s chutí žeroucí pes!
syrovou stravou nelze psa dostatečně zaopatřit
– lze, jenom to dá trochu práce a musí se u toho přemýšlet. Odměnou vám bude zdravý a spokojený pes! Důkazy o tom hledejte u chovatelů, kteří takto dlouhodobě svoje miláčky krmí.
krmná dávka musí být vyvážená
– ano musí být vyvážená, ale ne denně, jak nás nabádají výrobci a prodejci průmyslově vyráběných krmiv, ale v řádech týdnů až měsíců

Co syrová strava umí

  1. omezená tvroba zubního kamene
  2. zdravá a lesklá srst
  3. silný imunitní systém
  4. méně parazitů
  5. pevné svaly, šlachy a vazy
  6. menší objem extrementů
  7. méně růstových problémů
  8. menší riziko torze žaludku
  9. žádný nepříjemný pach

=

zdravý a vitální pes s dobrou náladou

 

 

Zdroj
Kateřina Novosádová
barf

Velký švýcarský salašnický pes